Venezuela’da şu an durum nasıl? Şubat 2016 sonrası ziyaret edeceklere güvenlik durumu bilgisi


Venezuela’da şu an durum nasıl? Şubat 2016 sonrası ziyaret edeceklere güvenlik durumu bilgisi

Venezuela, doğa harikaları acısından dünyanın sayılı ülkelerinden birisi. Dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi ve resimlerde gerçek dışı görünen Mount Roraima bu ülkede bulunuyor. Ne yazık ki son dönemlerde Venezuela’ya gitmek oldukça güç. Ülkede büyük bir sosyal kaos yaşanıyor. Eğer Güney Amerika’da Venezuela’ya çok yakın bir yerde iseniz ve acaba gitmeye değer mi diyorsanız, bu yazı tam size göre.  Venezuela’da tanıştığım yerli arkadaşım Gustavo Kun buradaki son durumları bana sizin için anlattı.

Venezuela’ya iki yıl önce krizin çıkısından hemen sonra gitmiştim. Gitmeden önce kimse tavsiye etmiyordu ancak ben yinede risk alarak ülkeye giriş yapmıştım. Hiç bir sorun yaşamadım hatta çok iyi dostluklar kurdum. Şu an için risk faktörü biraz daha arttığından size gidin ya da gitmeyin diyemeyeceğim. Bu nedenle burada yaşayan arkadaşımın söylediklerini siz kendiniz yorumlayasınız diye aynen aktarıyorum. Umarım size yardımcı olur. Kendi yorumlarımı parantez içine aldım.

Gustavo Kun: Venezuela iki yıl öncesine göre daha kötü bir hal aldı. Temel ihtiyaç maddelerinin azlığı en büyük sorun. Eğer Venezuela’ya gitmek isterseniz, kişisel bakım için kullandığınız şampuan, sabun, diş macunu, tuvalet kâğıdı, deodorant gibi şeyleri yanınızda götürmek zorundasınız. Bu çok önemli çünkü bu tarz şeyleri bulmak imkânsız. Hiç abartmıyorum.

Venezuela’dan Kolombiya’ya giriş yapmak için kullanılan Cucuta kapısı kapandı. Ve bu durumun kısa zamanda değişeceğini zannetmiyorum. ( Ben oradayken bazı tüccarlar Venezuela’da ürettikleri şeyleri daha fazla para etmesi için sınırdan geçirip Kolombiya’da satıyorlardı. Bunu önlemek amacı ile kapatmış olabilirler ) Başka bir Kolombiya-Venezuela kapısı olan Maicao kapısını önermiyorum. Çok tehlikeli ve karışık. Sanırım Venezuela’ya giriş yapmanın en iyi yolu karadan Brezilya sınırındaki Santa Elena’dan giriş yapmaktır. (Venezuela’ya uçak ile de giriş yapabilirsiniz ancak Caracas’a yurtdışından olan uçak fiyatları ateş pahası ). Santa Elena’da diğerlerine göre şimdilik daha az problem var. Venezuela’ya giriş yaptığınızda, otobüs kullanmanızı tavsiye etmem çünkü sürekli olarak hırsızlar tarafından önleri kesilip soyuluyorlar. Bu nedenle en iyisi uçak ile seyahat etmek olacaktır. Venezuela’da uçak fiyatları çok ucuz fakat çok öncesinden yer ayırtmanız gerekmekte.

Ayrıca yanınızda temel ilaç ihtiyaçlarınızı getirmelisiniz. Sağlık sistemi son dönemler oldukça kötüleşti. İlaç bulmak oldukça güç. En azından baş ağrısı ve soğuk algınlığına karsı ilaçlarınızı yanınızda bulundurun.

Benim şahsi görüşüm şu sıralar Venezuela’ya gitmek iyi fikir değil. Eğer ille de gitmek istiyorsunuz size tavsiyem Brezilya’da ki Boa Vista’ya uçak ile gidin ve oradan da taksi ya da otobüs ile Santa Elena’ya varın. Santa Elena’ya vardığınızda Tur ile La Gran Sabana ve Roraima’yı gidip gördükten sonra tekrar Brezilya’ya geri dönün. Eğer daha fazla risk alabilirseniz, geri dönmeden önce Peurto Ordaz ya da Ciudad Bolivar’a gidin ve uçak ile Angel Şelalelerini görmek için Canaima’ya uçun. Fakat şu an için oradaki durumu çok iyi bilmiyorum.

Boa Vista’ya geri dönüş biletinizi Venezuela’ya giriş yapmadan alın çünkü Venezuela’da Santa Elena’ya giden ya da buradan çıkan otobüslere bilet bulmak çok ama çok zor. Bu nedenle plansız iş yapmayın.

 

 

Umarım bu bilgiler size yardımcı olur. Ben Venezuela’ya girmeden önce eşyalarımı Kolombiya’da tanıştığım ve burada yaşayan bir Türk arkadaşa bırakmıştım. Bu nedenle işlerim biraz daha kolay olmuştu. Ülke içinde iken gece dışarı çıkmak eğer arabanız yok ise imkânsız gibi bir şey. Çok tehlikeli. Sürekli insanlar kaçırılıyordu. Arabanın camını dahi açık bırakamıyordum. Gittiğinizde orada bir Venezuela’lı ile tanışın. Çok şeker insanlar. Couchsurfing’den birisini bulabilirsiniz. Yanınızda bir yerli yok ise her an işleriniz ters gidebilir. Yanında kaldığım bir Venezuelalının 4-5 apartmanlı sitesinde bir çok kişi kaçırılmıştı. İki yıl sonra işler daha kötüye gitmişe benziyor. Size vereceğim tek tavsiye Venezuela’ya plansız gitmeyin olacaktır. Bol şanslar.

 

Gustavo Kun https://www.facebook.com/gustavokun

+ Yorumunuzu Yazın

+