Tac Mahal, Hindistan


Tac Mahal, Hindistan

Tac Mahal’i küçüklüğümde Türkçe dersinin bir okuma bölümünden hatırlıyorum. Aşk öyküsü, mimarisi, yapılışı… Yazının yanına iliştirilmiş o tek resim ise hala aklımda. Belki de sadece beyaz renginden etkilenmişimdir. İşte aradan geçen 20 yıldan sonra, dünyanın yaşayan yedi harikasından birini sonunda görüyorum. Tek cümlede anlatayım. Hayatımda gördüğüm insan eli ile yapılmış belki de en güzel yapı. Etrafta oturacak binayı önden gören bir dolu bank var. Haliyle bir yere oturup seyre dalıyorum. Bakarken sorun yok. Hatta bir kaç dakika sonra sıkıldığınızdan dikkatiniz etraftaki insanlara kayıyor.  Fakat genel görüntüsündeki o basitlik , ayrıntısındaki o karmaşa kafanızı karıştırıyor, gördüğünüzü unutuyorsunuz. Haliyle dönüp tekrar bakıyorsunuz. İşte Tac Mahal böyle bir yer ve benim orada ki ilk bir kaç saatim böyle geçti. Büyük bir zevk. İmkanı olan herkesin gitmesi gereken bir yer.

Agra ve New Delhi’ de ki bir çok önemli yapı Babür Devleti (İngilizce Mughal Empire) tarafından yapılmış. Tarihi yerleri gezerken Mughal ismini çok göreceksiniz. Bunu Moğol (İngilizce mongol) ile karıştırmayın. Mughal daha çok türk-mongol kökenli anlamına geliyor. Ne yazık ki eserlerin hiçbirisinin açıklamasında Türk ismine rastlayamıyorsunuz. En azından İngilizce olanlarda…  

Tac Mahal’ in bulunduğu şehrin ismi Agra. Pek gelişmiş bir şehir değil ama vakti zamanında Babür Devletinin gözde şehirlerindenmiş. Haliyle bu devirden kalan Tac Mahal dışında diğer eserlere de rastlıyorsunuz. Bunlardan önemlileri Agra Fort ve Fatephur Sikri. Zaman azlığı ve plansızlıktan Fatephur Sikri’ ye gidemedim. Agra Fort’ u ise sadece dışardan görebildim. Agra Fort bildiğin kale. Güzelliği dışında ilginç yanı; Tac Mahal’ i karısının doğum yaparken ölmesi üzere yaptıran Şan Cihan’ın ömrünün son yıllarını burada hapis yatarak geçirmesi. Daha da ilginci kendisini hapse attıran ise yine doğarken annesinin ölümüne neden olan oğlu.

Tac Mahal’ i en güzel güneşin önden vurduğu sabah vakti ve arkadan vurduğu akşam vakti izleyebilirsiniz. Bu yüzden saat 6 gibi kalkmak akıllıca olabilir. Bilet gişesini nedense 1 km uzağa kurmuşlar ve burası Tac Mahal’ den yarım saat önce açılıyor. Bileti aldığınız gibi sıraya gidin derim. Çok kişi oluyor. İşinizi öğleye bırakırsanız öyle tek başınıza Tac Mahal ile bir resminizin olması epey zor. 

Tac Mahal gezisini sabah yapmak önemli. Hem çok kalabalık olmuyor hem de güneş bu saatlerde önden vurduğundan yapı daha bir güzel gözüküyor. Tabi birde öğleye doğru öndeki havuzlardaki fıskiyeleri çalıştırıyorlar. Haliyle Tac Mahal’ in sudaki yansıması kayboluyor. Hindistan’da böyle anlamsız şeylere rastlamak çok normal. Size tavsiyem sabah Tac Mahal’i görmeniz öğle vaktinde ise Agra Fort ve Fatephur Sikri’yi ziyaret etmeniz olur. Şehrin içi de epey ilginç. Maymunların kedi köpek gibi çöp karıştırmalarını her yerde göremezsiniz. Akşama doğruda Tac Mahal’i arkadan gün batımında seyredebilirsiniz.

+ Yorumunuzu Yazın

+