Rio Karnavalı


Rio Karnavalı

Dünyaca unlu Rio Karnavalı nerdeyse bitmek üzere. Hazır herkesin gözü bu etkinliğin üstündeyken ben de karnaval deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim.

1.RİO KARNAVALI NEDİR?

Öncelikle bu karnavalın sadece Rio’ya özgü bir olay olmadığını belirtmek isterim. Özünde Hristiyanlık geleneklerini barındıran ve büyük perhizden önce kutlanan bu etkinlik tüm Brezilya’da hatta tüm Latin Amerika’sında kutlanıyor. Belli şehirlerde insanlar Birleşik Devletlerin Cadılar Bayramında olduğu gibi kostümlerini giyip gece gündüz ayırt etmeden müzik eşliğinde yiyip içip eğleniyorlar. Rio’da ki etkinliği öne çıkaran olay ise Samba okullarının birbiri ile yarışmak amacıyla Sambodromo adi verilen bir kulis önünden geçit yapmaları. Televizyon ve gazetedeki görüntülerin hemen hepsi buradandır. Öyle geçit dediğime bakmayın. Samba okulları bu gösteri için milyonlarca dolar harcıyor. Ayrıca her okul Rio’nun belirli bir bölgesini temsil ediyor. Haliyle bizdeki futbol maçlarındaki gibi bir rekabet havası var.

5 gün suren geçit töreninde 200 civarı samba okulu yarışıyor. Her okulun ait olduğu bir lig var. Eğer karnavala gidecekseniz en üst ligin yarıştığı güne gitmeniz gerekiyor. En iyi kostümleri onlar giyecektir. Tabi en pahalı günlerde yine bu en üst ligin yarıştığı günler.

2.NEREDE KALIRIM?

Karnavala gitmeden önce kalacak yerinizi ayırtmanız gerekmekte. Brezilyalılar bu özel günlerde fiyatları 5-10 kat arttırıyorlar. Sanki tüm şehir birlik olmuş gelecek turistleri yolmak için plan yapmışlar. Kimse fiyat kırmıyor. 15$ lik hostel fiyatı dahi 100$ a çıkıyor. Alternatif olarak günlük 50-60$ a airbnb’den bir yer bulabilirsiniz. Couchsurfing de kullanabilirsiniz ancak bu dönemlerde riske atmanızı tavsiye etmem. Couchsurfing’e güvenip Rio’ya gelen ancak son anda daveti iptal edilen bir çok kişi tanıdım. Hava sıcak, geceyi dışarıda kumsalda geçiririm demeyin, Rio’da sizi soyup soğana çevirirler.

Rio bir turist için dünyadaki en tehlikeli yerlerden birisi. Bu durum karnaval zamanı kat kat artıyor. Çevrede favela denilen suç oranı oldukça yüksek fakir mahalleler bulunuyor. Karnaval zamanı buradaki bir çok kişi birini soyarım diye karnavalın yapıldığı yerlerde toplanıyorlar. Bu nedenle güvenli bir yerde kalmak çok önemli. Size kalmak için Copacabana, Ipaneme ve belki Botafoco mahalleleri öneriyorum. Buralardan, geçitin düzenleneceği Sambodromo’ya metro ile gidebilirsiniz. Copacabana hemen sahil kenarında bulunuyor ve burada gece dışarıda yürüyebilirsiniz. Karanlık bölümlere gitmemek şartı ile tabi.

3.NEREDEN BİLET ALIRIM, FİYATLARI NEDİR?

Biletler ise sınırlı sayıda olduğundan çabuk tükeniyor. Bir kaç ay öncesinden yerinizi ayırt etmenizde fayda var. Son günlere doğru fiyatlar gittikçe artacaktır. Fiyatları yerine göre 60$’dan 1000$’a kadar çıkabilir. 200-300$ arası güzel bir yer bulabilirsiniz. Karnaval 5 gün sürse de geçitti görmek için 1 gün fazlada artar bile. Geçit töreni aksam 8-9 gibi başlar ve sabahın 5-6’sına kadar da devam eder. Ne kadar ilgi çekici olsa da artık bir saatten sonra sıkılıyorsunuz. Bu nedenle bir gün yeterli.

RioCarnaval-7Okulun en iyi dansçıları geçit anında en önde hünerlerini gösteriyor.

Biletlerinizi http://www.rio-carnival.net/ ‘dan alabilirsiniz. Diğer resmi olmayan sitelerden aldığınız biletlerin karşılığı olmayabilir. Dikkatli olun. Sambodromo geçit alanı 13 bölümden oluşuyor. 9. Bolüme turist alanı deniliyor. 6’dan 11’e kadar ki bolümler en iyi olanlar. 12 ve 13’u çok fazla tavsiye etmiyorum çünkü yerden izliyorsunuz. 2-6 arası ise çok önlerde.

 

4. KARNAVAL GEÇİDİ DIŞINDA RiO’DA NE YAPABİLİRİM?

Rio’da geçide katılmak dışında yapılacak bir dolu şey var. Zaten geçide 1 gece yetiyor. Elinizden geldiğinizce en iyi geçidin olduğu günü ayarlamaya çalışın. Daha önceden bahsettiğim gibi karnaval nedeniyle Rio’nun her yerinde bir kutlama olacaktır. Blok parti tarzındaki bu kutlamaların hepsi ücretsiz. Kostümünüz olmak zorunda değil ama kesinlikle tavsiye ediyorum. Gece geç saatlere kadar bu kutlamalar devam edecektir.

Rio’nun plajları çok ünlü olsa da suyu oldukça kirli ancak farklı etkinliklerin olduğu renkli kumsalları var. Burada hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Rio belki de dünyanın en güzel büyük şehirlerinden birisi. Bir kaç gününüzü bu şehre ayırmalısınız.

 

İsterseniz geçidi izlemek dışında geçide de katılabilirsiniz. Her okul dışarıdan katılanlar içinde kostüm hazırlıyor. Böyle sambacılar geçtikten sonra o okulu temsilen sizde arkadan yürürken sizi izleyenlere el sallıyorsunuz. Fiyatları geçidi izlemek ile aynı ancak yârim saat süren bu yürüme işlemi için saatlerce bekliyorsunuz. Çok can sıkıcı bir olay. Eğer geçidi izlediyseniz sırf deneyim olsun diye bu etkinliğe katılabilirsiniz. Erken gitmekte fayda var. Çünkü güzel kostümler çok çabuk tükeniyor.

5.RİO’DA DIKKAT EDİLMESI GEREKENLER NELERDİR?

Önemli!!! Rio’da taksiler kesinlikle kart kabul etmiyor. Nakit vermeniz gerekiyor. Gece dışarı çıktığınızda kartınıza pek güvenmeyin.

Önemli!!! Bankalar ve ATM ler saat 11’de kapanıyor. Evet yanlış okumadınız. ATM dahil gece para çekecek bir yer bulamıyorsunuz. Tabi bu Rio’daki güvenlik sorununun ne denli vahim olduğunu gösteriyor. Bazı benzin istasyonlarında ya da metronun içinde açık ATM bulabilirsiniz ancak onlarda yabancı kartları kabul etmiyor ya da ben kabul edene rastlayamadım. Elimde bir Türk ve birde Amerikan Bankası kartı vardı. Eğer gece vakti tüm nakittinizi harcadınız ve paraya ihtiyacınız var ise benzin istasyonuna gidip orda çalışan benzinci kişiden size nakit vermesini ve karşılığında kartınızdan ekstra 20-30 Real çekmesini isteyebilirsiniz. Her zaman kabul etmeseler de kendinizi anlatabilirseniz ikna edebilirsiniz.

Rio’ya Brezilya içinde başka bir şehirden varıyorsanız uçak biletlerinizi iki üç ay öncesinden ayırttın. Bu dönemde fiyatlar çok düşük. Son günlere doğru hızla yükseliyor.

Rio’da hırsızlık son derece yüksek. Sürekli tetikte olun ve kesinlikle ama kesinlikle sizi soymaya kalkana direnmeyin. Bu gibi işler bizim Türkiye’de ki gibi işlemiyor. Blöf yapmazlar. Eğer kişiye direnirseniz hatta param yok diye yalan söyleyip bir yerinizden para çıkarsa kendisine hakaret ettiğini düşünüp sizi yaralayacaktır. Hatta öldürebilir de. Bu nedenle elinizde avucunuzda olanı gurur yapmadan soyana verip oradan hızla ayrılın.

Eğer geceyi içerek geçirmek isterseniz, Lapa çok iyi yerlerden birisi. Tabi burada bir dolu yankesici bulunuyor. Telefonunuzu öyle ortalıkta açığa çıkarmayın. Elinizden geldiğinizce paranızı ve eşyanızı saklayın. Hatta yanınıza telefon dahi almayın. Rio çok karmaşık yer değil. Sarhoş olmadığınız sürece sahil kenarında bir yerde iseniz evinizin yolunu rahatça bulabilirsiniz.

+ Yorumunuzu Yazın

+