Panama


Panama, Orta Amerika’nın en güneyinde hem Pasifik Okyanusu’nun hem de Atlas Okyanusu’nun tadını rahatça çıkarabileceğiniz nadir ülkelerde biri. Herkesin bildiği Panama Kanalı dışında en önemli özelliği çok gelişmiş bir başkentlerinin olması. Hele ki benim gibi son 8 ayınızı Güney Amerika’da geçirdiyseniz, gökdelenlerle dolu bu şehre geldiğinizde çok şaşıracaksınız. Bunlardan en ilginci burgu seklinde olan F&F Tower. Şehir içinde herhangi bir Amerikan markasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Zaten turizm olsun finans olsun tamamıyla Birleşik Devletleri’nin etkisi altındalar. Kendi para birimleri yok, onun yerine Ekvator gibi Amerikan Dolarını kullanıyorlar.

Panama City’nin görüntüsü.

AKLINIZDA OLSUN?

Orta Amerika’da bir diğer ülkeye seyahatin en kolay yolu otobüs yolculuğu. Uçak biletleri aşırı derecede pahalı. Zaten ülkeler bir birine çok yakın olduğundan yolculuk 4-8 saat arası değişiyor. Otobüs şirketlerinden en iyi olanı Tica Bus. En çok kullanılan şirket bu. Biletlerinizi otobüs terminaline giderek alabilirsiniz. Yalnız sarıhumma (İngilizce yellow fewer; İspanyolca fiebre amarilla) hastalığına karsı aşılarınızı olmanız ve bunu gösterebilmeniz gerekiyor. Yoksa bileti satmıyorlar. Satsalar da sınırlarda yine bu belgeleri sizden isteyebilirler. Özellikle Panama’dan Kosta Rika’ya girerken.

F&F tower Panama City’de ki en ilginç gökdelenlerden birisi.

Panama’dan Kolombiya’ya geçmek ise oldukça zor. Ya içi gerilla dolu ormanları geçeceksiniz ya da fahiş fiyatlar vererek gemilere bineceksiniz. Ancak son zamanlarda viva colombia 100-150$’a Panama City-Medellin (Kolombiya) seferleri başlattı. Bu adresten ucuza bilet alabilirsiniz.

https://www.vivacolombia.co/co

Panama-10

Panama City’den bir görüntü.

NEREDEDİR, NERELERE GİDİLİR, FİYATLAR NEDİR?

Panama, Kolombiya ve Kosta Rika arasında bulunuyor. Başkentleri Panama City, ülkenin güneyinde Pasifik Okyanusu’na bakan kısmına konuşlanmış şirin bir şehir. Dolar üzerinden işlem gördüklerinden çevredeki ülkelere nazaran biraz daha pahalı. Tabi Kosta Rika hariç… Amerikalılar Panama ve Kosta Rika’yı daha çok emeklilik zamanlarını geçirmek için kullanıyor. Tabi bu da fiyat artışına neden oluyor.

Casco Viejo’dan Panama City’nin görüntüsü.

Şehirde görülmesi gereken en önemli yer tabi ki Panama Kanalı. Kocaman gemilerin bu dar kanallarda yavaşça ilerleyişi görülmeye değer. Kanal bundan yüzyıl önce Amerika tarafından yapılmış ve 1999 yılından sonra işletimi Panama hükûmetine devredilmiş. Kanalın izlenebilir bölümünde yine kanalın geçmişi hakkında bilgi alabileceğiniz bir müze bulunuyor. Güzel ve bilgilendirici bir müze. Giriş ücretli. Halk otobüsleri ile kanalın bulunduğu yere rahatça gidebilirsiniz. Sadece biraz beklemeniz gerekiyor. Tüm kanalı ve müzeyi izlemek için bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyorum.

Şehirde görülmesi gereken en önemli yer tabi ki Panama Kanalı. Kocaman gemilerin bu dar kanallarda yavaşça ilerleyişi görülmeye değer.

 

Kanal dışında gidebileceğiniz ikinci yer Casco Viejo alanı. Burası Panama City’de ki gökdelenlerden sıkılmış olanlar için muazzam bir yer. Şehrin hemen dışında sahil kenarında bulunuyor. Ayrıca buradan tüm Panama Şehri’ni, içine gökdelenleri de sokacak bir şekilde, rahatça görebilirsiniz. 350 yıllık tarihi olan bu tarihi sit alanı bir iki yıl içinde yapılmış. Henry Morgan adlı ünlü bir korsanın Panama şehrine saldırması ve şehri yağmalamasından önce vali tarafından tüm şehir istenerek yakılmış. Sonraki yıllarda ise bu bahsettiğim Casco Viejo şehri kısa dönem kalmak için inşa edilmiş. Şu anda ise tarihi bir sit alanı. Balkonlu çift katli evleri ile çok güzel sokakları bulunuyor. Eski yapılardan Society of Jesus ve Metropolitan Katedral görülmeye değer. Panama Şehrinden buraya sahil yolunu izleyerek gelebilirsiniz. Yaklaşık 1 saatinizi alacaktır.

Casco Viejo’nin dışardan görünü ve içindeki eski evler. 

Panama’da görmeye değer başka bir yer ise ülkenin en yüksek noktası olan Volcán Barú (daha önceki ismi Volcán de Chiriquí)’dir. Zamanım olmadığından benim gitme fırsatım olmadı ancak oradaki gezginlerden bu ismi birçok kez duymuştum. 3,475 metre yüksekliğe sahip olan bu uyuyan volkanın en önemli özelliği günesin doğumunu Atlantik Okyanusu’mdan, batımını ise Pasifik Okyanusu’ndan izleyebileceğiniz dünyada ki tek yer. Bence görmeye değer.

Panama’da yaygın olarak tüketilen bu buzlu meyveli şekerlemeye ilginç soslar ekliyorlar. Biraz tatlı olsa da Panama’da ki sıcağa birebir. 

 

1 Comment

+
  1. 1
    Gezi Tozu Burcu

    Şubat 2015’te Costa Rica Uvita’dan binip Panama’ya Tica bus ile geçtim. Yol ortasından bindim diye midir bilmiyorum, bilet alırken kimse sarı humma aşımı sormadı. Keza sınır giriş çıkışlarımda da…
    San Blas Adaları aklımı başımdan almıştı. En az 2 gün 1 gece tur mutlaka yapılmalı.
    THY direk uçuş başlatıyor Panama’ya.

+ Leave a Comment