HiNDiSTAN’ DA KOLAY TREN SEYAHATİ NASIL YAPILIR?


HiNDiSTAN’ DA KOLAY TREN SEYAHATİ NASIL YAPILIR?

Hindistan’da yapılması gereken en önemli şeylerden birisi de tren seyahatidir çünkü Hint insanını ve kültürünü kolayca gözlemleyebileceğiniz kapalı bir deney tüpü gibidir. Burada ki bir buçuk aylık gezimde ülkenin en kuzeyinden en güneyine kadar sadece tren ile seyahat etme fırsatı bulduğumdan oldukça tecrübe edindim. Umarım bu yazdıklarım size yardımcı olur.

Bir kaç ay önceden rezervasyon yapabildiğiniz sürece Hindistan’da ki en etkili ulaşım yolu uçak seyahatidir. Tabi son anda kararlar veriyorsanız veya oturmuş bir planız yoksa ve birazda Hint yaşam şeklini tecrübe etmek istiyorsanız tren seyahatinden iyisi yok. Tren komforu vasat olsa da, Hindistan’da kıskandıracak derecede iyi bir demiryolu ağı var. Ülkenin nerdeyse her yerine çok ucuza ( Genelde $2-$30 arası bir fiyat olur) seyahat edebiliyorsunuz. Rezervasyon ve yer konusu ile ilgili edindiğim tüm bilgileri size aktarmaya çalışacağım.

REZERVASYON

Seyahat Agentası Yolu İle

En kolay yol, bir seyahat acentesine gidip kolayca rezervasyon yaptırmanızdır. Belki 3-5 dolar, bilet fiyatına göre sizden komisyon alırlar.

Online

Bazen seyahat agentaları çok komisyon isteyebiliyorlar ya da öyle durumlar oluyor ki rezervasyonunuzu kendiniz yapmanız gerekiyor.  Eğer Hindistanlı bir arkadaşınızı varsa ondan sizin yerinize online rezervasyon yaptırmasını isteyebilirsiniz. Son ana kalmış iseniz sistem sizi yedek listesine koyacaktır. Böyle bir durumda son ana kadar bekleyip birinin biletini iptal etmesini ve sıranın size gelmesini beklemek zorundasınız. İnternet siteleri biraz karmaşık. İstasyonları anlamak zor oluyor. Eğer zamanınız var ise benim tavsiyem istasyona gitmeniz olacaktır.

İstasyondan

Bu aşamaya gelmiş iseniz, ya artık pek opsiyonunuz kalmamıştır ya da biraz para biriktireyim diyorsunuzdur. Tren istasyonuna vardığınızda hemen birisine Reserved train ticket almak istediğinizi sorun. Sizi yönlendirecektir. Eğer aynı gün için bilet almak istiyorsanız bunu da belirtin. Son gün biletleri almak için bazı istasyonların, Yeni Delhi gibi, farklı birimleri var. İlk önce information biriminden istediğiniz gün ve hat için trenin var olup olmadığını, varsa kod numarasını öğrenin. Oradan size bir form vereceklerdir. Resmini ekledim. Bu formu doldurup vezne bölümünden kaydınızı yaptırın. Bu forma hangi sınıfta gitmek istediğinizi, adres ve tren numarası gibi bilgiler giriyorsunuz.  En ucuzu Sleeping class (uyuma sınıfı). Upper level (Üst kat) olmasına dikkat edin yoksa alt katlarda bazı trenlerin uyuma bölümü yok. Aslında var ama açma kapama zor olabiliyor. 1A veya 2A havalandırmalıdır. Size ayrıca battaniye ve yastıkta verirler. Şarj etme yerleri de oluyor. Fiyatı ise sleeping class ın genellikle iki katı kadardır. PASAPORTUNUZ, ÖN SAYFA VE VİZE KOPYASI İLE BERABER, YANINIZDA OLSUN. Bazı yerlerde fotokopi makinası olmadığından kopyayı sizin getirmenizi isteyebiliyor. Bazen bunların hiç birisine ihtiyacınız olmuyor.

Bileti alırken pasaportunuzu yanınızda bulundurun. Bazen fotokopisini dahi isteyebiliyorlar. Ayrıca büyük şehirdeki istasyonların turist kotaları var. Bunlardan yararlanmayı unutmayın.

Eğer yakın zamana bilet alıyorsanız yer olmayabiliyor ve sizi waiting (bekleme) listesine koyuyorlar. Başka sınıflar için opsiyonlar var mı diye sorun. Bazen sadece sleeping class a bakıp geçiştiriyorlar. Eğer yoksa artık waiting listesindeki bileti almak zorundasınız. Ama bir şansınız daha var. Büyük istasyonların yakınlarında ATM denen bir ofis var. Bunların onaylanmış  biletlere extradan kotaları olabiliyor. İstasyondan aldığınız unconfirmed bileti alıp, bu ofise gidip biletimi onaylatmak istiyorum deyin. Eğer havalarındaysalar size yardım edeceklerdir. Tabi ATM olayını her Hintli bilmiyor. Bunu para çekme makinaları ile karıştırabilirler. Ama Jaipur ve Amritsar istasyonlarında bu ofisten kesin var. Eğer buda olmaz ise istasyona sonraki gün tekrar gidip onaylatmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca büyük istasyonların turist kotası var. Şansı azdır ama bunu da kesin sorun.

Waiting listesinde olan biletinizi hala kullanabilir, trene girebilirsiniz. Sadece size özel koltuğunuz olmuyor. Haliyle o koltuğun biletine sahip biri sizi gelip kaldırabilir. Bu durumda başka bir boş koltuk bulmanız gerekiyor. Waiting listesine düşecekseniz elinizden geldiğince gündüz trenlerine binin derim. Gece herkes uyuduğundan sizinle koltuğunu paylaşacak birisini bulmak zor olacaktır.

Waiting listesine düşecekseniz elinizden geldiğince gündüz trenlerine binin derim. Gece herkes uyuduğundan sizinle koltuğunu paylaşacak birisini bulmak zor olacaktır. 

SINIFLAR

SLEEPİNG CLASS

En ucuz seyahat bu vagonlarda yapılıyor. Upper level koltuk alırsanız uyumanız garantili. Ama battaniye filan olmuyor. Fiş girişi oluşu ise vagona göre değişiyor. Bazılarında yoktu.

BIRINCI SINIF YA DA 2. SINIF CLASS

Bu vagonlar 1A, 1B diye kötüye doğru gidiyor. 2A vagonda seyahat ettim. Tekrardan upper level almak rahat uyumak için ideal. Vagonlarda havalandırma ve elektrik girişi de var. Rahat seyahat edersiniz.

Note* kapak resmi ft.com dan alınmıştır. Kendi resmim değildir.

EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR BİLGİ YA DA SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİR SORU VAR İSE YORUM BÖLÜMÜNE YAZABİLİRSİNİZ.

+ Yorumunuzu Yazın

+