Canaima, Venezuela


Canaima, Venezuela

 

Venezuela’nın ortasında yer olan Canaima, küçük bir tatil kasabası. Dünyanın en büyük ulusal bir parklarından birinin içinde olduğundan kasabaya giden herhangi bir karayolu yok. Ulaşım 15-20 kişi taşıyabilen ufak uçaklarla yapılıyor. Yabancı turistler buraya turlarla Angel Şelaleleri ve Roraima Dağını görmek için gelse de yerliler için burası bir balayı noktası. Hemen yanı başında ağaç yapraklarının içinde çürümesi sonucu kırmızıya dönüşmüş bir göl bulunuyor. Siz plajında dinlenirken, gölün karsı yakasından akan heybetli bir şelale muazzam bir görüntü oluşturuyor. Ve nasıl canlı kalabildiğini hala anlayamadığım üç adet palmiye gölün içinde yan yana asker gibi dizilmiş, göz zevkinize simetri kazandırıyor. Gündüzleri uzakta ki şelaleler dışında gürültü yapan yok. Gece ise kasaba sınırında bulunan bir iki bar, müziği son sesine kadar açmış boş mekânlarını doldurmaya çalışıyor. Halkı ise daha çok yerlilerden oluşan oldukça misafirperver insanlar. Her ne kadar Angel Şelalelerinin gölgesinde bir durak görevi görse de, Canaima gerçekten son derece güzel ve romantik bir mekan. Ormanın derinliklerinde bu iki sıfatı aynı anda barındırabilen çok yer olmasa gerek.

Canaima ulusal parkın içinde yer alıyor. Buraya sadece uçak ile gidilebiirsiniz. Herhangi bir karayolu bulunmuyor.
Canaima’da ki gölden bir görüntü. Angel Şelaleleri’nden gelen su buraya akıyor.

Daha önceden yazmıştım. Venezuela insanının kültürü bizim Türk kültürümüze çok benziyor. Öyle ki ben bu benzerliği abartmış Venezuelalıları Katolik Türkler olarak çağırmaya dahi başlamıştım. Öncelikle son derece misafirperverler. Ayrıca bir o kadarda duygusal… Yabancı biri dertte ise yârdim etmeyi kendilerine görev bilirler. Ayrıca yine bizim gibi çok fazla stabil değiller. Anında gaza gelip çabuk karar verebiliyorlar. Birine yemek ısmarlamak ya da ona borç vermek sorun değil. Masadaki biri alkol almıyor ya da sigara içmiyor ise illaki oda içsin diye zorlarlar. Bir Türk kadar zorlarlar. Yine biz Türkler gibi elinde bir çok değerli şey olmasına rağmen bunları dünyaya satmayı bilmezler. Canaima ‘da iste bu yerlerden birisi. Ülke içindeki tur operatörleri Angel Şelalesini görmek daha hesaplı olsun diye bu tarz turları sadece 3 gün olarak pazarlıyorlar. Haliyle Canaima, şelalelere gitmek için yapılmış bir dinlenme noktası haline geliyor. Halbuki gideceğim yerin bu kadar güzel olduğunu bilseydim Canaima ‘ya bir kaç gün daha ayırırdım. Eğer eşinizle gidiyorsanız bunu kesinlikle yapmanızı öneririm. Ayrıca burada Angel Şelalelerine daha uygun fiyat bulabilir ve bölgenin farklı yerlerini keşfedebilirsiniz.

Canaima’da plajda dinlenebilir şelalerin altındaki patikalarda yüzebilir ya da çevrede doğa turları yapabilirsiniz. 

NELER YAPILIR?

Canaima önündeki gölün suyu Angel Şelalesi dahil civardaki diğer şelalelerden geliyor. İçinde rahatlıkla yüzebilirsiniz. Küçük olsa da çok güzel bir plajı bulunuyor. Güneşlenmek dışında kanolarla göl içine açılabilirsiniz.

Gölün öteki yanında suyun boşaldığı bir çok büyük şelale bulunuyor. Bu şelalelere yapılan turlara kesin katılmanız gerekiyor. Şelalenin altından gecen patikada rahatça yürüyor bir yandan da sırılsıklam oluyorsunuz.

Angel Falls-30

Şelalenin altından bir görüntü.

Nehrin suyu pamuk gibi. Üstünüze düşen suyun tadını çıkarıyorsunuz. 3 günlük Angel Şelalesi Turu’nda sizi buraya da getiriyorlar. Ancak zaman çok olmadığından her şey aceleye geliyor. Keyfini doyasıya çıkarmak için burada daha fazla kalmanız şart. Biraz tehlikeli olduğundan buraya yalnız bir rehber ile gelebiliyorsunuz.

Şelalelerin uç bölümünde rahatça suya girebilirsiniz. 
Suyun akışı güçlü olsa da şelalenin uç kısımları suya girmek için yeterince güvenli.
Şelalelerin yandan görünüşleri.
Canaima’da bir çok doğa turuna katılabilirsiniz. 
Canaima Angel Selalesi Kano Turu için burayı tıklayın. 
ANGEL FALLS (ANGEL ŞELALERİ) DÜNYANIN EN YÜKSEK ŞELALESİ

 

ANGEL ŞELALESİ’NE CANAİMA’DAN 2 GÜNLÜK KANO TURU

+ Leave a Comment