Buenos Aires, Arjantin


Buenos Aires, Arjantin

Gezi planlarım arasındaki ilk şehir Buenos Aires oldu. Hiç ispanyolca bilmiyorum. Belki bir iki kelime…  Ve Arjantin’ in dünyanın çok uzak ucunda olduğunu düşününce,  bu şehre gitmeyi seçmek, karanlıkta ateş etmekten farkı değil ama Allah’ tan herşey umduğum gibi oldu. Tangosu, salsası, şarabı, bifteği, sıcak kanlı insanları ve tabi güzel iklimi ile herkese hitap eden dolu dolu bir şehir. Gündüz kafa dinlemek, gecede çılgınlar gibi eğlenmek istiyorsanız adresiniz Buenos Aires.

Arjantine gitmeden önce yanınızda olması gereken en önemli şey Amerikan doları. Bankadan ya da ATM lerden sadece pezo çekebiliyorsunuz. 10.000 dolardan fazla yanınızda para bulundurmak kanuni değil. Ama elinizden geldiğince cebinizde dolar ile gelin. Belirli yerlerde gizlice bu dolarlarınızı yüksek fiyattan pezoya çevirebilirsiniz. Bu işi bankada yapmak ya da ATM lerden pezo olarak para çekmek paranızın yarısının havaya uçması demektir. Aklınızda olsun

Buenos Aires’ e tango dansı etmek ya da ispanyolca öğrenmek gibi belirli bir amaç için gelmediyseniz umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Şehirde öyle çok bilinen görülmeye değer bir abide ya da nişan yok. Herşey şehre genel olarak yayılmış. Kalacak güvenli bir yer arıyorsanız Palermo Hollywood ya da diğer Palermo ile başlayan mahallelerde sıkıntı çekmezsiniz. Hollywood zaten şehrin eğlence merkezi. Parti için burdaysanız bu mahallede kalmak akıllı bir karar olacaktır. Parti demişken tüm Amerika kıtasında partinin en sağlam yapıldığı şehir burasıdır sanırım. Gece hayatı saat birden sonra başlar. Öncesinde giderseniz restörantda oturur gibi kös kös beklersiniz. Bu saatten sonra tangodan salsaya ya da diğer tüm dans çeşitlerine hitap eden geniş bir klüp ağı var. Hem de her gün. Sadece Yeni Yıl Hariç. Arjantinler bu günü noel gibi aileleri ile yemek yiyerek geçiriyor. Daha sonra dışarı çıkanlar oluyor ama bir yeni hıl heyacanı kesinlikle yok. Pek tavsiye etmem.

Genel olarak insanları çok sıcak kanlıdır. Kendinizi yabancı hissetmessiniz. Muhabbeti etmeyi çok severler ve dilleri döndükçe sizle konuşmaktan rahatsızlık duymazlar. Ama bayanlara tavsiyem Arjantinli beyler pek tekin değil. Ağızları iyi laf yapar ve ikna etmeyi iyi bilirler. Sadece bir tavsiye…

Amerika kıtasında partinin en sağlam yapıldığı şehir burasıdır sanırım. Gece hayatı saat birden sonra başlar. Öncesinde giderseniz restörantda oturur gibi kös kös beklersiniz

ŞEHİR İÇİ SEYAHAT

Ülkemize göre Buenos Aires’ de toplu taşımacılık şaşırtıcı derecede ucuz. Buna taksiyide katıyorum. 15 -20 dakikalık mesafe taksi ile 6-10 lira arası tutuyor. Otobüsler ise 30 kuruş civarı. Bizdeki gibi otobüsle her yere gidebiliyorsunuz ve ortalama 10 dakkada bir her noktadan otobüs geçer. Metro ağı ise hiçde kötü değil. Yine 30 kuruşa bir çok mahalleye gidebiliyorsunuz ancak  ne yazıkki güvenlik sorunları nedeni ile akşam saat 10′ da metro kapanıyor. Burda nedense insanlar parası olunca hemen araba almaya kalkmıyor. Tanıdığım bir çok iyi durumda olan kişinin arabası yoktu mesala.

YEMEK

Arjantinde her köşe başında bir steak house (biftekçi) görmek mümkün. Güzelde yaparlar. Brazilyalılara göre daha az sos kullanıyorlar. Öğle ve akşam yiyecek alternatifleriniz oluyor ama sabah kahvaltıları bir rezalet. Omlet yapan iyi bir yer bulmak ya da faklı çeşitleri ile bir kahvaltı tabağı hazırlatmak çok zor. Sabah kahvaltısını bir fincan kahve ve tatlı bir krosan ile geçiştiriyorlar. Belli bir süre sonra sizde buna alışıyorsunuz. Çayı ise sadece yaşlılar içiyor. Onun yerine matte adına verilen bir içecekleri var. Ben denedim. Bir Türk’ ün seveceğini pek zannetmiyorum. Matte, Arjantin kültürünün bir parçası olmuş. Özel bir hazırlanışı var ve özel bir kaptan filtreli pipet ile içiliyor. Günün her saati üç-beş insanın bir araya gelip parklarda ya da sokak kenarlarında matte içmesini görmek çok normal bir durum.

1 Comment

+
  1. 1
    Link

    Despite its short urban history, Buenos Aires has an abundant literary production; its mythical-literary network “has grown at the same rate at which the streets of the city earned its shores to the pampas and buildings stretched its shadow on the curb.”

+ Leave a Comment