Close
Arjantin

Keşfet

Arjantin

Tango, Futbol ve Biftek
Buenos Aires

Keşfet

Arjantin

Tango, gece hayatı, lezzetli biftek ve Avrupai Latin kültürü. Bu özellikleri ile Güney Amerika’nın ayrı bir ülkesi Arjantin. Etrafta İngilizce bilen çok fazla insan olmasa da, ülkede okuma yazma bilen hatta üniversite tahsili yapmış çok fazla insan var. Haliyle buda ülke kültürünü güçlendiriyor. Ülkedeki nerdeyse her şey Buenos Aires’ de gerçekleşiyor. Öyle ki Buenos Aires’in insanları ve diğerleri arasında yaşam tarzı olsun, kültür olsun büyük farklılıklar var. Örneğin başkentte her mahallede bir Tango okulu varken, şehir dışına çıktığınızda bir dans gecesi dahi bulmak zorlaşıyor.  En azından doğa güzellikleri ülkeye orantılı bir şekilde dağılmış. Böylece Arjantin’in herhangi bir yöresinde size uygun bir şey bulabilirsiniz. Buenos Aires’ de tango yapabilir, Iguazu’ da dünyanın en büyük şelalesini görebilir, Mendoza’ da farklı şarapların tadına varabilir, Peurto Madryn’ de penguen ve balina gezilerine katılabilir, ve Patagonya’nın farklı şehirlerinde daha önce hiç görmediğiniz doğa turlarına katılabilirsiniz. Eğer zamanınız varsa bu ülkeye en azından 3 haftanızı ayırın derim.

Kültürel zenginliklerinden dolayı, diğer Latin ülkelerine göre Arjantinliler biraz kendini beğenmiş. Bir iki Arjantinli ile muhabbet edince bunu hafiften hissediyorsunuz. Tabi bu sadece Buenos Aires’ te oluyor. Diğer şehirlerdeki insanların hayata bakış tarzı bambaşka. Ancak genelde çok sıcak kanlı insanlar. Bizdeki gibi liseden sonra hemen üniversiteye girip sadece okula yoğunlaşmıyorlar. Bir yandan çalışırken yavaş yavaşta derslerini bitiriyorlar. Bu yüzden 28 yaşında olup okulun son senesinde olan bir çok insan göreceksinizdir. Birde çok konuşkanlar. Kesin yalnız kalmazsınız.

 

Ülkenin yolları gayet iyi ve gelişmiş bir otobüs ağı var. Vakti zamanında demiryolu ile birçok yere gidebiliyormuşsunuz ancak diğer Latin ülkelerinde olduğu gibi burada da ABD kapitalizminin etkisi yüzünden hükümetler yol yapımına ağırlık vermiş. İlginçtir ki bunun herkes farkında. Konu açıldığında hemen tepkilerini gösteriyorlar. Otobüsler ne kadar rahat olsa da ben yine uçak seyahatini tavsiye ediyorum. Bizdeki gibi fiyatları bir birine çok yakın. Wikipedia dan aktif lokal havayolu şirketlerini araştırın. Büyük firmalara göre çok daha ucuza bilet bulabilirsiniz.

 

 

+ Yorumunuzu Yazın

+

Sayfamı Facebook'da takip edebilirsiniz. Video ve benzeri şeyleri burada paylaşıyorum. Siz de katılın ;)

CLOSE