ARJANTİN BUENOS AIRES’ TE DÖVİZ DEĞİŞİMİ GÜVENLİ VE HESAPLI NASIL YAPILIR?


ARJANTİN BUENOS AIRES’ TE DÖVİZ DEĞİŞİMİ GÜVENLİ VE HESAPLI NASIL YAPILIR?

Buenos Aires’ e gelmeden önce bilinmesi gereken en önemli şey döviz değişimi sorunudur. Hükümet politikası yüzünden ülkede döviz değişimi yasak. Hükümet, para giriş-çıkışını kontrol etmek için kuru kendi kafasına göre olması gerekenden daha aşağıda sabit tutuyor.  Bu durum, rağbetten dolayı, ülkede dolarınızı daha değerli bir şekilde bozdurabileceğiniz Blue Marketleri oluşturmuş. Kanunsuz olduğundan daha çok kötü adamlar bu işi yapıyor. Haliyle para bozdurucağım derken elinizdeki paradan da olup üstüne de dayak yiyebilirseniz. Bu yüzden güvenli bir yerde para değişimi yapmanız, bir iki dolar fazla paradan daha önemli. Buenos Aires’ e vardığınızda etrafınızdakilere, blue marketdeki dolar-pezo oranını sorun ya da internetten araştırın. Bir dolu website karşınıza çıkacaktır.

Döviz alışverişi yollarını aşağıda yazıyorum:

  1. Arjantinli bir arkadaşınıza bu işi yapan biri var mı diye sorun. Bazılarının yakın tanıdığı bu işi yapabiliyor. En güvenli şekli budur. Ama dolarınızı çok pahalıya bozamayabilirsiniz.
  2. Yakınınızdaki bir İngilizce okuluna gidip adres sorun. Öğrencilerinden dolayı kesin bildikleri bir yer vardır ve sizinle paylaşacaklardır. Buraları da epey güvenlidir. Sürekli yer değiştirirler. Palermo Hollywood dışındaki bir yere gitmeyin. Kapılarında herhangi bir amblem yoktur. Kapıları da kepenklidir. Sizi ayrı bir bölüme alırlar ve paranızı burada bozdurursunuz. Size tavsiyem öyle bir kaç yüz dolardan fazlasını bir anda bozdurmayın.
  3. Şehir merkezinde bilinen Florida Street’ de paranızı iyi bir kurdan bozdurabilirsiniz. Diğer ilk seçeneğe göre daha tehlikelidir, bu nedenle buraya varsa lokal bir arkadaşınızla gitmek çok daha iyi olur. Asla bina içinde döviz değişimi yapmayın. Oraya vardığınızda sokak ortasında çantasıyla bekleyenleri göreceksinizdir. En güvenli olanları bunlardır. Bazıları sokaklardan sizi bina içindeki ofise çekmeye çalışır ama tavsiye etmem. Sokak dışında para bozdurmak en güvenlisi. Polisin yakalaması daha yüksektir ama sorun çıkacağını hiç zannetmiyorum.

Calle-Florida-Buenos-Aires

Florida Sokağı (Resim http://www.visitingargentina.com/ sitesinden alınmıştır.)

Herkese bol şanslar.

+ Yorumunuzu Yazın

+