Angel Falls (Angel Şelaleri) Dünyanın EN Yüksek Şelalesi


Angel Falls (Angel Şelaleri) Dünyanın EN Yüksek Şelalesi

Dünyanın en yüksekten dökülen şelalesi unvanına sahip olan Angel Şelaleleri, Jimmie Angel adlı bir havacı tarafından rastlantı sonucu bulunmuş. Tam 979 metre. Daha iyi algılamanız için bir örnek vereyim. Boğaziçi Köprüsü’nün yüksekliği 64 metre. Bunun tam 15 katı yükseklikten büyükçe bir nehir nerdeyse kesintisiz bir şekilde yere düşüyor. Veya görmüşseniz New York’taki Özgürlük Heykeli ‘nin uzunluğu 43 metre. Filmlerde heybetlice gösterilen bu heykelin nerdeyse 23 katı yüksekliğinde bir şelale. Öyle ki tepeden yere düşen nehir, basınç farkından dolayı yağmur damlalarına dönüşüp yere vurunca tekrar nehire dönüşüyor. Hatta yere doğru hızla düşen su, inerken havayı da ittiğinden dipte bazen fırtınalar oluşturuyor. İşte böyle doğanın sınırlarının zorlandığı bir yer burası.

 

Şelaleye gitmesi ise gerçekten çok zahmetli. Kolombiya’dan buraya ulaşmak tam iki haftamı aldı. Venezuela’nın Başkent’inden uçak ile gitmek isteseniz dahi en azından 3 gün harcamanız gerekli. Tüm seyahat ise bir video oyunu gibi. İlerledikçe yolculuk zorlaşıyor ama gördüğünüz şeylerin güzelliği ve aldığınız zevk sürekli artıyor. Ve en son Angel Şelalesi’ne ulaştığınızda tamam oyunu bitirdim diyorsunuz. O kadar güzel ki. Eminin sizin de en iyi 5 listenize girecektir. Şelalenin özelliklerini ve buraya en hesaplı nasıl gideceğinizi aşağıda anlatıyorum.

Angel Şelalesi’nin uzaktan görüntüsü.

ANGEL ŞELALERI NEREDEDİR VE ORAYA EN UCUZA NASIL GİDİLİR?

Angel Şelaleleri Venezuela’nın Canaima Ulusal Parkı’nın nerdeyse ortasında yer alıyor. Park dediğime bakmayın. Dünyanın en büyük parklarından birisi. Yüz ölçümü Belçika kadar. Şelaleyi görmek için internetten ve ülke içindeki büyük şehirlerden turlara katılabilirsiniz. Eğer zaman sıkıntınız yok ise internetten almanızı hiç tavsiye etmiyorum. Size beklide 10 katı fiyat biçeceklerdir. En garantilisi ve hesaplısı Venezuela’nın başkenti Caracas’tan ya da parka yakın Puerto Ordaz ya da Ciudad Bolivar şehirlerinden tur biletinizi almak olacaktır. Venezuela’da yurt içi uçak bileti almak eğer vatandaşı değilseniz çok zahmetli. Tur operatörleri sizin yerinize bu biletleri alacaktır. Ben biletimi Puerto Ordaz’dan almıştım ve bana 3 günlük tur için 250$ fiyat biçmişlerdi. Caracas’tan ise 40-50$ daha fazla olacaktır. Eğer kendi uçak biletlerinizi kendiniz alabilirsniz fiyatı 150$’a çekebilirsiniz. Tabi risk biraz daha artıyor. Venezuela’da uçak biletleri çok ama çok ucuz. 15-25$ arası değişiyor. Ancak online bilet almanız için vatandaşlık numarası gerekiyor. Eğer Venezuela’dan bir arkadaş edinebilirseniz vardığınızda bu kişi sizin için gerekli biletleri kendi numarasını vererek sizin isminizde biletleri alacaktır. Tabi kendisine parasını nakit olarak vermeniz gerekiyor. Venezuelalılar kültür olarak Türklere çok benziyorlar. Tanımadığınız bir kişiden böyle bir şey istemek dünyanın sonu değil. Ellerinden geldiğince size yardımcı olacaklardır. İlk olarak Caracas’tan Guayana City (Puerto Ordaz) ya da Cuidad Bolivar’a bilet almanız gerekiyor. Caracas’tan buraya otobüs seferlerinin de olması gerekiyor. İkinci bilet ise Guayana City (Puerto Ordaz) ya da Cuidad Bolivar’dan Canaima’ya uçak bileti almak. Bu ikinci bileti almak biraz daha zahmetli ve tek yol bu çünkü Canaima’ya giden bir karayolu bildiğim kadarı ile bulunmuyor. Küçük uçak olduğundan büyük uçak şirketleri buraya seferler düzenlemiyorlar. Biletlerinizi havaalanından almayın çok pahalıya satıyorlar. Ancak Conviasa adli bir uçak şirketi buraya yeni seferler düzenlemeye başladı. http://portal.conviasa.aero/inicio.php adresinden biletinizi alabilirsiniz. Tabi daha önceden bahsettiğim gibi öncelikle buradaki bir vatandaşın numarasını vermeniz gerekiyor. Arkadaşı ise couchsurfing.org dan bulabilirsiniz. Puerto Ordaz ‘da Couchsurfing oldukça aktif. Garanti veriyorum bir çok kişi yardımınıza koşacaktır. Aldığınız biletle Canaima’ya geldiğinizde işiniz artık çok kolay. Burası zaten bir tatil kasabası ve oldukça ucuz.

Şelaleyi baştan sonra görebileceğiniz ilk alan. Büyük bir kayanın üstünden şelaleyi görebilirsiniz. Kayanın hemen ötesi yüksekçe bir uçurum.
Canaima yazısı için burayı tıklayın. 

 

Bir çok Venezuelalı Canaima’ya çift olarak gelip romantik bir tatil geçiriyorlar. Burada en az üç dört gün kalıp plajın keyfini çıkarın derim. Etrafta ise boyu küçük ama suyu bol muhteşem bir şelale var. Canaima’ya vardığınızda isterseniz Angel Şelalesi’ne isterseniz Mount Roraima’ya gidebilirsiniz. Biletleri tur ile almadığınızdan burada istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Tur ile alsaydınız gece sayısı arttığından size yüksek bir fiyat biçerlerdi. Canaima’da uzun kalabilmenizin avantajlı yönü buradaki tur operatörleri ile anlaşarak daha uzun Angel Şelalesi turları yapabilmeniz olacaktır. Angel Şelalesi’nde geceyi geçirebileceğiniz en yakın yer 2 saatlik yürüme mesafesinde bulunan küçük bir barınak. Bu yüzden şelaleye gün içinde bir kez sefer düzenleyebiliyorsunuz ve vardığınızda şelale etrafında en fazla bir kaç saat geçirebiliyorsunuz. Düşünsenize üç günlük tura katılıyorsunuz ve şelaleyi sadece iki saat görebiliyorsunuz. Zamanınızın çoğu da şelalenin önünde bulunan havuz gibi yerde yüzmek ile geçiyor. Başka yere gitmenize izin vermiyorlar. Ayrıca şelale etrafında hava sürekli değişiyor ve oldukça nemli. Gittiğiniz o bir kaç saatlik zamanda bulutlar yüzünden şelaleyi görememe sansınız çok yüksek. Bu nedenle şelale yakınlarında iki üç günlük tur alırsanız şelalenin olduğu yere birden fazla sefer düzenleyebilir keyfini daha iyi çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu üç günlük turlar tehlikeli olduğundan şelalenin hemen altına sizi götürmüyorlar. Uzun zamanlı kalırsanız sizi oraya götürecek bir tur şirketi de bulabilirsiniz. Ancak unutmayın Şelale’nin yakınlarında bulunan bu barınak öyle otel gibi bir şey değil. Yağmurdan korunmanız için sadece üstü kapatılmış ve yanları ise açık. Yatak yok. Hamak üstünde uyuyorsunuz. Ayrıca buz gibi suda yıkanıyorsunuz. Kolombiya’da soğuk duşa alıştığımdan pek sorun çekmemiştim ama tur arkadaşlarım bağıra çağıra yıkanıyorlardı.

Şelaleye en fazla bu ikinci küçük şelalenin olduğu yere kadar yaklaşabiliyorsunuz. Ön tarafında yüzebileceğiniz doğal bir havuz bulunuyor.

Angel Şelalesine olan nehir üzerinden giden turlar her şey dahil 100$. Ayrıca şelalenin üstünden uçak ile geçebilirsiniz ancak bunun Canaima’dan mı yoksa yakınlardaki şehirlerden mi olduğunu bilmiyorum. Gerçi uçak seyahatini pek tavsiye etmiyorum. Çünkü çok çabuk bitiyor ve ayrıca göreceli olarak eşyanın boyutu küçüldüğünden 979 metrelik şelale size bir kaç yüz metre gibi gözükecektir. Ayrıca bazı helikopterlerin tepuenin tepesine inişler düzenlediğini duydum. Tabi astronomik fiyatlara bu servisi sunuyorlar. En iyisi ve eğlencelisi buraya nehir üzerinden kano ile gelmek olacaktır. 2 gün suren bu kano turunda sonunda Angel Şelalesi’ne 2 saatlik yürüme mesafesi kadar yaklaşıyorsunuz. Sonraki gün ise geri geliyorsunuz. Daha önceki yazımda bu turdan bahsetmiştim. Süper bir macera.

Canaima Angel Selalesi Kano Turu için burayı tıklayın. 

 

Angel Falls-73

Şelaleye vardığınızda harcadığınız onca emeğin boşuna gitmediğine seviniyorsunuz. Mükemmel bir yer. Gerçi belli bir süre sonra gözünüz yüksekliğine gittikçe alışıyor Ta ki hemen önünden bir bulut geçene kadar. O an yine yüksekliğinin farkına varıyor, ona hayran hayran bakıyorsunuz. Bana denk gelmedi ancak şanslıysanız bazen iki hatta üç gökkuşağını ayni anda görebiliyorsunuz. Şelalenin tabanına bir kaç yüz metre uzaklıkta doğal bir havuz bulunuyor. Akıntısı yüksek olsa da burada yüzebilirsiniz. Mayonuzu yanınızda getirmeyi unutmayın. Tabanına gitmenize izin vermiyorlar. Çok tehlikeliymiş. Çok dert etmiyorsunuz çünkü o kadar yüksek ki biraz daha yakınlaştığınızda şelalenin tepesini göremeyeceksiniz. Havuzda şelaleden gelen suyun tadını çıkarmak daha eğlenceli oluyor.

Şelalenin önü oldukça geniş bulutlarla dolu bir alana açılıyor.

NE ZAMAN GİDİLİR?

Venezuela’da bizim gibi 4 mevsim bulunmuyor. Onlarda yıl ıslak ve kuru sezon olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Islak sezon haziranda baslar eylül kasıma kadar devam eder. Kasımdan aralığa kadar yağışlar seyrekleşir ve aralıktan sonra kuru sezon baslar. Islak sezonda gitmenin en büyük avantajı şelale suyunun fazla olması. Suyu fazla akan bir şelale kesinlikle daha güzel gözüküyor olacaktır. Ancak Angel Şelalesi yağmur ve bulut ormanlarının ortasında bulunuyor. Islak sezonda gittiğinizde havanın bulutlu olması ve gün içinde sürekli yağış olması büyük bir ihtimal. Ben temmuz sonunda gitmiştim. İlk gün güneşli olmasına rağmen ikinci gün hava kapalıydı. Ve şanslı olduğuzdan arada sırada bulutların arasından şelaleyi görebilmiştik. Suyu da oldukça fazlaydı. Kuru sezonda giderseniz bulutsuz bir havada şelaleyi rahatlıkla görebilirsiniz ancak bu seferde şelalenin suyu oldukça azalacaktır. Ayrıca havanın biraz bulutlu olması önemli çünkü bulutları referans alarak şelalenin ya da çevredeki diğer tepilerin yüksekliklerini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bulut ormanlarını havanın bulutlu olduğu bir zaman görmesi gibisi yok. Bu nedenle ben ıslak zamanların sonuna doğru görmenizi tavsiye ediyorum. Mesela ekim sonu olabilir. Ancak bir kaç günden fazla orda kalmanız çok önemli. Ne kadar fazla kalırsanız parçalı bulutlu bir günü yakalamanız bir o kadar yüksek olacaktır.

Angel Falls-68

Yağmurlu sezonda gittiğinizde bulutlu hava şelalenin tepesini her an kapatabiliyor. Ancak bu zaman şelalelin suyunun en fazla olduğu dönem.

1 Comment

+

+ Leave a Comment