Amazonlar, Brezilya


Amazonlar, Brezilya

Warning: A non-numeric value encountered in /home/birbasin/public_html/wp-content/plugins/mashsharer/includes/template-functions.php on line 414

Amazonlar o kadar büyük bir alanı kaplıyor ki, Brezilya dışında bir çok Latin Amerika ülkesinden belli bölümlerine girebilirsiniz. Ben seçimini Manaus şehrinden yana kullandım çünkü burayı amazonun tam ortasına kurmuşlar. Orman içinde olduğuna bakmayın şehrin 2.5 milyon nüfusu var. Hatta 2014 dünya kupasının bir ayağı da burasıydı. Tabi ne kadar nüfusu fazla olsa da merkezi varoşları andırıyor ve akşam dışarda gezmek pek tekin değil. Şehrin içerisinde gezilebilecek bir iki yer var ama amazonların gölgesinde anlatmaya pek değer görmüyorum. Cazip yönü ise amazon içlerine uçakla gidilebilecek bir şehir olması ve ayrıca burada amazon turlarını ucuza alabilirsiniz.

Burada kaldığım sürece mümkün olduğunca bir çok tura katılmaya çalıştım. Bir çoğunun kendine has özellikleri var. Bazılarında vahşi yunus balıkları ile yüzebilir, diğerinde ise pirana avlayabilirsiniz. Burada kaldığınız 5-6 gün hepsini görmeye yeterli olacaktır.  Tabi orman içindeki vahşi egzotik hayvanları görmek istiyorsanız bu süreyi arttırmanız gerekli. Ben katıldıklarımı gün be gün size yazıyorum.

İnternette Manaus’ dan Amazon turları diye bir dolu tur var. Eğer Mayıs Ağustos arası turistik sezonda gitmiyorsanız veya zaman sorununuz yok ise turlarınızı şehir içinden almanızı tavsiye ederim. Aynı turu ülke dışından internet yolu ile 2-3 kat fazlasına alanları biliyorum.

Amazon Turu

Manaus’ ta kalırken 390 Reale üç günlük amazon turu ve 200 reals e bir günlük bot turu satın aldım. Bu rakamlar size pahalı geliyorsa internete hiç bakmayın 2-3 katı daha fazla. Ben mart sonlarına doğru gittiğimden kuru sezona rast gelmişti. Kabaca ocaktan hazirana kadarki zamanı kuru, hazirandan ağustosa kadarki zamanı ise yaş sezon olarak adlandırıyorlar. Her ikisininde kendine göre avantajları var. Kuru sezon çok sıcak olmasına rağmen balık avlama gibi zamanlar için birebir, yaş sezonda ise çok fazla yağmur yağıyor ancak su seviyesi arttığından amazonun daha iç bölgelerine bot turları yapabiliyorsunuz. Turistik sezon daha çok yaş sezona denk geliyor. Ama zaten yüksek olan fiyatlar cebinizi iyice yakacaktır. Ben ne kadar kuru sezonda gitsem de “-Ah kaçırmışız!” dediğim herhangi bir şey olmadı ve etrafta çok fazla turist olmadığından daha rahat bir tur yapmış oldum.

Her ne kadar üç günlük amazon turu katılmış olsamda gün sayısını arttıra bileğiniz bir dolu opsiyon var. Ne kadar fazla kalırsanız o kadar orman içine ilerleyebiliyorsunuz. Ordayken en ucuzu Iguana Tur idi ve hizmet kalitesi de gayet beğendim. Herkese tavsiye ederim http://www.amazonbrasil.com.br/.

Birinci Gün ( Orman Turu)

Turun ilk günü şirket bizi kaldığımız hotelden sabah 8 sularında araba ile aldı. Bir 2 saat araba ve 2 saat bot yolculuğundan sonra kalacağımız lojmanlara varabildik. Lojmanlardaki yeriniz aldığınız ekstralara göre değişiyor. Kendinize ait oda alabileceğiniz gibi başkası ile de paylaşabilirsiniz.  Yine aynı gün ayağımızın tozu ile kanolara atlayıp gruplar halinde bazı kuşları gözlemlemeye ve pirana avlamaya çıktık. Etrafta pek kuş göremedik ama pirana avı çok ilginç ve zevkli bir deneyimdi. Oltalara bağladığınız çiğ tavuk parçaları ile kolayca pirana avlayabiliyorsunuz. Tabi tur görevlisi balığı yakaladığınızda size hemen yardımcı oluyor. Su dışında dahi 5 dakikaya kadar canlı kalabildiklerinden, rehberiniz beynine bıçağı geçirmeden önce size eminim bir iki şov yapacaktır.

Ne kadar içi pirana ile dolu olsa da nehir içinde rahatça yüzebiliyorsunuz. Çok agresif değiller. Yalnız vücudunuzda çok büyük kesikler olmaması gerekiyor. Ayrıca bayan arkadaşlarında dönemlerinde olmaması çok önemli. Nedense tur rehberleri biz sorana kadar bu bilgileri doğru dürüst vermemişti.

Amazon nehrini bizim Kızılırmak Nehri gibi düşünmeyin . Nerdeyse hiç akışı yok. Bazı yerlerde ise bir göl kadar genişlemeleri oluyor. İlk günün sonuna doğru işte nehrin böyle geniş ağızlarından bir yere gün batımını izlemeye gittik. Hiç rüzgar olmadığından durgun nehirde çok güzel bir yansıma oluşmuştu. Ve tabi o akıntısız sakin sudan yunus balıklarının sessizce geçişi hatırlanması gereken bir anıydı.

Gece olduğunda ise yine kanolarla caymans adı verilen tropikal timsah avına çıktık. Tabi daha bebek olanlarının peşine düştük. Işık vurduğunda şok geçirdiklerinden bu hayvanların yakalanması bir rehber için çok zor değil. Bize bazı uyarılarda bulunduktan sonra elimizde tutmamıza dahi izin vermişti.

Amazon turunda yanınızda sinek ilacı, hava kapalı olsa da güneş kremi ve şapka bulundurmayı unutmayın. Ayrıca bir tanede uzun pantolon. Nehrin bazı bölümlerinde çok fazla sivrisinek var. Pantolondan dahi ısırabilen bu hayvanların olduğu yere şort ile gitmek pek akıllıca olmayacaktır. Bir çoğuna sinek ilacı dahi etki etmiyor.

İkinci Gün (Orman turu)

İkinci günün sabahı yağmur yağdığından tekrar kano turuna çıktık. Hava biraz düzeldiğinde ise nehir üzerinden yine kano ile ormanın içerisine doğru geceyi geçireceğimiz yere gidene kadar uzun bir süre ilerledik. Gittiğimiz yerde sadece çatısı olan bir korunak vardı.  Tehlikeli olduğundan kara üzerinden içeri doğru ilerlememize izin vermediler. Bu korunakta hava kararana kadar hamaklarımızı hazırladık. Bu sırada ise rehberimiz akşam yemeği için ateş yakmak için uğraştı. Tüm geceyi hayvan sesleri arasında açık bir ortamda hamak içerisinde geçirmek şahsen beni biraz korkutucuydu. Hamak çok rahat olmadığından gece bir iki kez uyanmıştım. O an garip kuş ve maymun seslerini duymak insanı ister istemez ürpertiyordu. Tabi belli bir süre sonra bu seslere de alışıyorsunuz. Tek derdiniz ise sivrisinekler oluyor. Sabah sağ salim uyandığınızda tek düşündüğünüz şey ise bu deneyimi unutmayacağınız oluyor.

Üçüncü Gün (orman turu)

Son gün ise diğerlerine göre epey sakin geçti. Büyük bölümünü eşyalarımızı toparlamak ile geçirdik. Öğleye doğru ise amazonlarda yaşayan lokal bir aileyi ziyaret ettik. Sağ olsun bize bahçesinden aldığı taze ananasları ikram etti. Tabi bize, kendi eliyle yaptığı incik boncukları satın alarak bir nevi ona teşekkür etmiş olduk. Ha unutmadan söyleyeyim. Hayatımda bu kadar lezzetli ananas yediğimi bilmiyorum.

BOAT TUR

Bazıları birleştirse de benim katıldığım tur bot ve orman turlarını ayrı satıyordu. Bu tur orman turundan kesinlikle çok farklıydı. Zamanımızın çoğunu büyükçe bir bot içinde geçirdik. Tur içeriğinde yunuslarla yüzmekten tutun egzotik hayvanlarla resim çektirmeye kadar bir çok şey vardı. Tabi bunların nerdeyse hepsi tadımlık aktivitelerdi. Durduğumuz yerlerde öğlen yemeği hariç yarım saatten fazla durmadık. Bu arada aklınızda olsun. Yunusları gözlemlemek (dolphin observation), yunuslarla yüzmekten (swimming with dolphin) çok daha farklı. Bazı turlar turiste sanki ikisinin aynı bir şey olduğu algısını oluşturmaya  çalışıyorlar. Tur içeriğine iyi bakın derim.

 

+ Yorumunuzu Yazın

+